Şubat 28, 2020
cbs-yazılım

CBS/GIS Alanında Çalışacak Yazılımcılara Tavsiyeler

Siz de benim gibi yıllarca web/masaüstü uygulama geliştiriciliği döneminden sonra zorunlu veya isteyerek cbs alanında yazılım geliştirmeye başlayacaksanız bu tavsiyeler sizin için. Öncelikle tabiki çok zor kavramlar yok. Bir yıl içerisinde zaten ister istemez haritacılığa dair çoğu şeyi öğreniyor ya da öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.

Şuan halihazırda web geliştiricisi ve web tabanlı bir CBS projesinde çalışacak iseniz, sizin işiniz biraz daha kolay, yüksek ihtimalle yoğunlukla Javascript/Typescript kullanacaksınız. Bu Openlayers/Leaflet ya da şirketin kendi geliştirdiği bir javascript kütüphanesi olabilir. ArcGis tarafı da benzer şekilde.

Eğer masaüstü tarafında çalışan biri iseniz web tabanlı CBS projelerinde hakim bir rol almak istiyorsanız Javascript tarafınız iyi olmalı. Tabiki C#’a hakim biri Javascript’i öğrenme süresi oldukça kısa.

Masaüstü CBS uygulamalarında C#,Java,C++ ya da Delphi vb. olabilir, kullanılan teknolojiye hakim olduğunuzu varsayarak yalnızca haritacılık temelleri üzerine altyapı oluşturmalısınız.

Veritabanı tarafında ise durum biraz daha farklı, şu ana kadar hangi veritabanı ile çalıştıysanız,MS SQL, Oracle ya da PostgreSQL, neredeyse tümü coğrafi veri saklama yeteneklerine zaten sahip ya da çeşitli resmi eklentiler ile sahip oluyor, sizin öğrenmeniz gereken sadece coğrafi veri için özelleştirilmiş fonksiyonların kullanımıdır.

En az bir masaüstü CAD/GIS yazılımını başlangıç seviyesinde de olsa öğrenmeye çalışın. Bu QGIS olur, ArcGis olur, BelsisCad ya da NetCad de olabilir.

Buradaki yazımda bahsettiğim haritacılık ile ilgili temel kavramları okuyun, ezberlemenize gerek yok karşınıza çıktıkça zaten aşina olacaksınız. Web tarafındaysanız eğer Openlayers ve Leaflet ile haşır neşir olacaksınız hatta Proj4js,epsg.io kavramlarının ne işe yaradıklarını öğrenmeye çalışın.

CBS alanını severseniz benim gibi bırakmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ben bu alana başladıktan sonra bilgisayar başındayken boş zamanlarımda kendimi hep Google Maps üzerinde dolaşırken bulurum. Aynı zamanda bu blog sitesini yayına açtım, bu alanı sevmiş olmam benim buradaki yazıları yazabilmem için büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

Bu alanda sürekli takip ettiğim bazı girişimler var; Mapbox, Maptiler, MangoMap, GisCloud gibi. Siz de takip edip geliştirilen işlevlerden ilham alabilirsiniz. Ben çok ilham aldım, hatta o kadar ilham aldım ki; BulutCBS projesi ile Tübitak 1512 programına başvurup, finale kalıp, finalde elendim.

Sonuç olarak bu yazı size hızlı bir başlangıç yapabilmenizde yardımcı olabilir, 4 sene önce benim Openlayers’ın ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Ha ben bu alan ile ilgili herşeyi öğrendim mi? Tabiki öğrenemedim. Hala daha öğreniyorum, öğrendiklerimi de burada paylaşmaya devam ediyorum. Takipte kalın!

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir