Ocak 24, 2020
dev-teleskop

Çin’in Dev Teleskobu Faaliyete Geçti

Xinhua haber ajansının haberine göre Çin cumartesi günü, uzay araştırmaları ve dünya dışı yaşam arayışında yardımcı olacak dünyanın en büyük radyo teleskopunun operasyonlarını başlattı. Uzun hali Beş yüz metrelik Diyaframlı Küresel Teleskop olan FAST adlı teleskop, 30 futbol sahası büyüklüğünde ve güneybatı Guizhou eyaletindeki dağ kesitleri arasına kurulmuş. Ayrıca Çin’de “Sky Eye” adıyla da bilinir.

Xinhua, teleskopun operasyonları başlatmak için ulusal onay aldığını bildirdi. 2016 yılında inşaatı bitirilen dev teleskop, o zamandan beri hata ayıklama ve test işlemleri yapılmakta idi.

FAST’ın Baş Mühendisi Jiang Peng, Xinhua’ya teleskopun deneme operasyonlarının şimdiye kadar güvenilir ve istikrarlı olduğunu, hassasiyetinin dünyanın en büyük ikinci teleskopunun 2,5 katından fazla olduğunu söyledi.

Ajans, projenin aynı zamanda bazı değerli bilimsel veriler elde ettiğini ve önümüzdeki üç ila beş yıl içinde düşük frekanslı yerçekimi dalga tespiti ve yıldızlararası moleküller gibi alanlarda bazı ilerlemelere yol açmasının beklendiğini söyledi.

Çin’in uzay programlarında ilerlemesi Pekin için bir önceliktir ve ülke 2030’a kadar Rusya ve ABD’yi yakalamak ve önemli bir uzay gücü haline gelmeyi kendine hedef belirlemiştir.

Pekin gelecek yıl kendi insanlı uzay istasyonunun inşasını başlatmayı planlıyor.

Teleleskop’un StreetView görüntüsü.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir