Mart 29, 2020
gis-101

Coğrafi Bilgi Sistemlerinde Temel Kavramlar

Harita Mühendisi ya da GIS/CBS konusunda tecrübeli biri iseniz bu makale size biraz sıkıcı gelebilir. Çünkü bu kez en temel kavramlardan sadece tanım düzeyinde bahsedeceğiz. Bu sayfadaki diğer yazıların daha iyi anlaşılabilmesi açısından bir sözlük niteliğinde yazı olacak, o yüzden sıkılırsanız bu yazıdan devam edin.

Vektör:Gerçek dünyanın coğrafi özelliklerinin grafiksel olarak gösterimi şeklinde tanımlanabilir.Nokta,çizgi ve çokgen şeklinde üç ana vektör türü vardır.İki nokta arası bağlantıya çizgi,bağlantıların oluşturduğu kapalı alana da çokgen(poligon) adı verilir.

Raster:Piksellerden oluşan coğrafi verilerdir.Bir raster içindeki her piksel bir renk değerini temsil eder. Genellikle uydu ve hava fotoğrafları, ortofoto görüntüleri raster tipinde verilerdir.

Tile:Harita verilerinin fayans gibi küçük boyutlara bölünmesi ile oluşan parçalara Tile adı verilir. Bu şekilde veriler hem daha hızlı yüklenir hem de Tile’lar istemci tarafında önbelleklenebilir yapısı ile veri kullanım tasarrufu da sağlayabilir.

KML:Keyhole Markup Language kelimelerinin kısaltılmış halini kendine isim edimiş, XML tabanlı bir coğrafi veri formatıdır. Google Earth ile daha sıklıklıkla kullanılmaya başlanmıştır, sonra OGC tarafından bir standart haline getirilmiştir.

Projeksiyon:Üç boyutlu yer küre düzleminin çeşitli metodlar ile iki boyutlu düzlem üzerinde temsil etme sanatıdır(işlemidir).

Spatial:Sözlüğe bakıldığında “mekan ile ilgili olan” gibi bir anlama gelen bu kelime, genellikle “spatial veri” şeklinde kullanılır, bu şekilde mekansal veri anlamına gelir.

EPSG: European Petroleum Survey Group kelimerinin kısaltılmış hali olan bu kavram aslında Avrupa Petrol Ölçme Grubunu temsil eder, bu grup petrol ölçme faaliyetleri yanısıra jeodezik çalışmalarda da bulunurlar. EPSG kodu aslında çalıştığımız coğrafi projenin hangi datum ve koordinat sisteminde olduğunu kolay bir şekilde tanımlamamıza fayda sağlar.

Not: Bu içerik sürekli güncellenecektir. Yazılar içerisinde yeni terimler ile karşılaştığınızda ne olduğu anlamak adına bu yazıya geri dönüp bakabilirsiniz.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir