Şubat 28, 2020
gps

Eğlence Amaçlı ve Profesyonel GPS Teknolojileri

Maliyet, doğruluk, kullanım ve işlevsellik, bu iki GPS sınıfını birbirinden ayıran en önemli faktörlerden bazıları.

GPS aslında heryerde – etrafınıza bir bakın; telefonunuzda, kuzeninizin akıllı saatinde, amcanızın arabasında ve belki de patronunuzun ayakkabılarında veya ceketinde GPS bulacaksınız. Bugün piyasada bulunan çok sayıda akıllı cihaz göz önüne alındığında doğru ürünü seçmek zor olabilir. Ancak, iyi haber şu ki, bu cihazlar eğlence amaçlı GPS sınıfına giriyor ve hiçbir şekilde profesyonel sınıfa yakın değiller. Peki, profesyonel ve eğlence amaçlı GPS arasındaki fark nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Kullanılabilirlik

Rekreasyonel yani eğlence amaçlı GPS, çoğu elektronik ve spor malzemeleri mağazasında satılan cihazlarda kolayca kullanılabilir. Bunlar aynı zamanda yaygın olarak e-ticaret sitelerinde de satılmaktadır. Bu cihazlar en ucuz olandır ve genellikle 7,6 metre içinde doğru sonucu verirler. Öte yandan, haritalama veya survey sınıfı GPS alıcıları, sadece profesyonel GPS alıcıları üst düzey ve lisanslı satıcılar tarafından satılmaktadır. Bu alıcılar daha az kullanıcı dostudur ve maliyeti daha yüksektir.

Doğruluk

İsimlerinden de anlaşıldığı gibi, eğlence amaçlı ve profesyonel GPS üniteleri farklı amaçlar için planlanır, tasarlanır ve inşa edilir. Bir eğlence GPS ünitesi, çok yüksek doğruluk gerektirmeden temel bir konum elde etmek için tasarlanmıştır. Örneğin, akıllı telefonunuzdaki GPS genellikle sizi istediğiniz konumdan birkaç metre uzaklıkta bir binaya götürür. Rekreasyon ürünleri GIS haritalaması için özel olarak tasarlanmamış olsa da, bazı uygulamalarda başarıyla kullanılabilir. Çoğu CBS kullanıcısı, veri katmanlarının üst üste bindirilebilmesi ve karmaşık uzamsal ilişkilerin belirlenebilmesi için genellikle bir metre veya daha kısa bir sürede son derece hassas özelliklere yerleştirilmesine ihtiyaç duyar. Profesyonel veya survey sınıfı GPS bir santimetre içinde doğrudur ve öncelikle profesyonel sörveyörler tarafından kullanılır. Bunlar sabit konumların yüksek doğruluk ölçümlerinde mükemmel şekilde çalışırlar.

Maliyet

Eğlence amaçlı GPS sınıfına sahip bir cihaz 100 ila 500 $ arasında bir fiyat aralığına sahiptir. Öte yandan, haritalama sınıfı GPS genellikle 1000 ila 3000 $ aralığındadır. GPS’in en pahalı kategorisi olan survey sınıfı, on binlerce dolara mal olan cihazları içerir. Haritalama sınıfı GPS alıcıları çoğunlukla devlet kurumları, araştırmacılar ve doğru ve güvenilir koordinat düzeltmeleri gerektiren diğer kullanıcılar tarafından kullanılır.

Veri Kalitesi ve Diğer Faktörler

Verilerin kalitesini belirleme yeteneği, kullanıcıların konum noktalarının doğruluğunu kontrol etmelerini sağlayan profesyonel GPS üniteleri tarafından sağlanır. Basit bir arayüz aracılığıyla, kullanıcılar kabul edilebilir veri kalitesi için belirli eşikler oluşturabilirler. Bir kullanıcı, belirli bir doğruluk derecesi elde etmek için gereken uydu sayısını ve ufkun üzerindeki konumu seçebilir. Kalite kontrol ayarları kullanıcının genel kaliteyi düşürebilecek zayıf verileri filtrelemesini sağlar.

Bir GPS ünitesi için alışveriş yaparken, kullanıcı, bir alıcıyı projesine ve CBS uygulama gereksinimlerine göre değerlendirmelidir. Görüldüğü gibi farklı amaçlar için tasarlanmış ve üretilmiş olan eğlence amaçlı ve profesyonel düzeyde GPS alıcıları arasında önemli farklılıklar vardır.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir