Mart 29, 2020
geoserver

GeoServer – Kurulum ve Temel Ayarlar

Web tabanlı bir CBS uygulaması geliştirmeyi planlıyorsanız yolunuz mutlaka bir yerde GeoServer’a çıkacaktır. Oldukça stabil olan ve fazla bir konfigürasyon ayarı gerektirmeyen bu platform ile vektör ve raster verilerinizi kolayca yayınlayabilirsiniz.

Kuruluma geçmeden önce önemli bir püf noktası; Geoserver’ın sisteminizde çalışabilmesi için JRE (Java Runtime Environment) kurulu olması gerekmektedir. Eğer sisteminizde kurulu değil ise hemen buradaki adresten indirerek kurabilirsiniz. Geoserver kurarken JRE klasör yolunun belirtilmesi gerekiyor.

GeoServer Yönetim Paneli

JRE kurulumu tamam ise gelin GeoServer kurulumuna başlayalım:

  1. Buradan Windows için GeoServer yükleme dosyalarını download edelim.
  2. Windows’daki standart next, next, finish kurulum mantığı ile ilerledikten sonra gelecek bilgi giriş adımında ise kullanıcı adı, şifre ve port bilgilerini girelim. Buradaki kullanıcı adı ve şifre GeoServer yönetim paneline girerken bize sorulacak şifredir. Standart olarak kullanıcı adı “admin”, şifre ise “geoserver” olarak atanmaktadır.
  3. Kurulum ekranı tamamlandıktan sonra başlat menüsü üzerinden GeoServer’ı buluyoruz ve hemen altında bulunan Start GeoServer seçeneğine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra konsol ekranı açılarak GeoServer kendi kendini başlatmaya çalışıyor.
  4. Akan komut satırları sonrasında konsolda “started” yazısını gördüyseniz GeoServer artık kullanımda demektir.
  5. Web tarayıcısı açarak http://localhost:[kurarken seçtiğiniz port]/geoserver/web adresi üzerinden GeoServer yönetim paneline giriş yapıyoruz.
  6. Yukarıdaki resimde de görülen, sol tarafta bulunan menüden “Layer Preview” a tıklıyoruz, burada GeoServer kurulumu ile varsayılan olarak gelen örnek verileri önizleme yapabilirsiniz.
  7. Önizleme esnasında harita sorunsuz görüntülendiği takdirde kurulum başarılı ile tamamlanmış demektir.

En basit hali ile GeoServer kurulumu bu şekilde. Bu makalede biz 2.14.2 nolu versiyonu kurmuş olduk. Şuan GeoServer web sayfasında 2.16.1 nolu versiyon bulunmakta fakat bu versiyonun henüz Windows Installer dosyası hazırlanmamış. Eğer manuel olarak kurmak isterseniz bu versiyonu da kurabilmeniz mümkün. Nasıl olacak derseniz? O da başka bir makale konusu sayılır.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir