Mart 29, 2020
postgis

GeoServer’da PostGIS Haritalarını Yayınlama

PostGIS veritabanımızdaki spatial verilerin web tarafında ya da diğer OGC uyumlu GIS/CAD uygulamalarında görüntülenebilir,sorgulanabilir olması için bu veritabanımızı bir harita sunucusunda yayınlamamız gerekiyor. Bu yazıda GeoServer’da PostGIS haritalarını yayınlama konusu üzerinde duracağız.

Türkçe kurulum yapılmış GeoServer üzerinden anlatacağım ama eğer sizinki ingilizce olsa bile zaten sorun yaşamazsınız. Öncelikle çalışma alanımız yok ise, bir çalışma alanı oluşturalım, ben örnek olarak taksim adında bir çalışma alanı oluşturdum. Bunu yapmak için GeoServer yönetim panelinde giriş yaptıktan sonra solda bulunan menüden Çalışma Alanı ve ardından Çalışma Alanı Ekle bağlantısına tıklayarak, gelen ekranda çalışma alanı adı girip oluşturuyoruz.

Bu işlemden sonra tekrar ana ekrana dönerek, soldaki menü üzerinden Depolar, Yeni Depo Ekle ve PostGIS menüsüne ulaşıyoruz. Buradan veritabanı bağlantı bilgilerimizi ilgili yerlere girerek, çalışma alanımızı da seçtikten sonra tüm ayarlarımız kaydediyoruz. PostGIS tarafı ile ilgili yapacağımız ayarlar bu kadar. Artık yayınlamaya geçelim.

Yayınlamak için ise yine sol menüden Katmanlar, Yeni kaynak ekle bağlantısını kullanıyoruz. Gelen ekrandaki aşağıya açılır menüden az önce eklediğimiz, çalışma alanı : depo formatında eklediğimiz veri kaynağını bularak seçiyoruz. Seçili seçilmez eğer bu veri kaynağında GeoServer ile uyumlu bir coğrafi veri seti var ise, uyumlu tüm tablolar aşağıda listelenmektedir. Buradan yayınlamak istediğimiz tabloya tıklıyoruz.

Yeni açılan ekranda projeksiyon seçimini veri ile uyumlu olacak şekilde yaparak, ayarlarımız kaydedip işlemi tamamlıyoruz. Soldaki menüden Katman Önizleme bağlantısını kullanarak verinizi test edebilirsiniz. GeoServer’da PostGIS haritalarını yayınlama işlemi aslında bu kadar. Konu ile ilgili problem yaşarsanız lütfen aşağıya yazın, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Bundan sonraki aşamada PostGIS veritabanımıza coğrafi veri ekleme ile ilgili çalışmalar yapacağım, takipte kalın!

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir