Şubat 28, 2020
giscloud

GISCloud İnceleme

Bulut teknolojisi artık CBS sektöründe de ciddi anlamda kendinden söz ettirmeye başladı. Öyleki artan bant genişliği ve işlem kapasitesi olanakları ile daha etkin kullanım deneyimi sunan bu platformlardan bir tanesini beraber inceleyeceğiz. İngiltere merkezli GISCloud firması ilk ürünlerini 2010 yılında piyasaya sürmüşler ve yaklaşık 10 yıl boyunca ürün çeşitliliğini arttırarak günümüze kadar ticari varlıklarını sürdürmeyi başarmışlar.

Bulut tabanlı CBS çözümü piyasasında pazar öncülüğü iddasında bu platform, ilk versiyondan bu yana yıllar içerisinde büyük yazılımsal değişiklikler geçirmiş durumda. Hatta ilk versiyonları Adobe Flash tabanlı bir harita motoruna sahip iken zaman içerisinde Openlayers benzeri bir WebGL tabanlı bir harita motoruna geçiş yapmışlar.

www.giscloud.com adresinden ulaşabileceğiniz sistemde, mobil veri toplama, harita editörü, harita görüntüleyici, harita portalı, kaynak paylaşım çözümü ve ArcMap için veri paylaşımı aracı olmak üzere 6 adet ürün bulunuyor. Genellikle saha ekipleri ve bunların ana merkezden yönetimi mekanizması üzerine geliştirilen bu çözümler çok yüksek olmayan maaliyetler ile kullanıcılara sunulmuş.

Hatta ana ürünleri olan Map Editor yani harita düzenleme uygulaması, 100 mb boyut ve 10.000 vektör sınırına kadar ücretsiz sunuluyor. Map Editör uygulaması, harita katman, feature düzenleme ve oluşturma, zengin semboloji, .shp .kml gibi geleneksel veri formatları desteği, data mining, çoklu veri kaynağı,dosya ve veritabanı yöneticisi, paylaşım ve izin yönetimi,harita yayınlama, export alma, veri analizi gibi birçok özelliği içerisinde barındırıyor. Bu özellikler de zaten başlangıç ve orta düzeyde bir çok kurum için yeterli olacaktır.

Tamamen web tarayıcı üzerinden çalışan bu uygulamayı belirli süreli olarak ücretsiz deneme şansınız da var.

İncelemelerim esnasında birkaç noktada eksikleri olduğunu fark ettim, öncelikle customization zayıf ve neredeyse hiç yok, bu ne demek? GISCloud platformumu kullanarak bulut üzerinde kendi harita uygulamamı geliştirme imkanım yok, bu şekilde bir ihtiyacım olduğunda bu kodu kendim yazmam gerekecek.

İkinci olarak web servis üzerinden veri paylaşımı sıkıntı gibi, örneğin OGC servisleri üzerinden Map Editor’de oluşturduğum veriye ulaşamıyorum.

Sonuç olarak çok aşırı bir işlem ve veri yükünüz yok ise bu platform işinizi görür, ek olarak birçok da referansa sahip olduklarını söylüyorlar ama doğruluğu konusunda bir kanıt yok. Bu kadar fazla ürün çeşitliliğine rağmen küçük bir firma, ürün mobil ve web olarak iki parçaya ayırılarak sunulabilirdi.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir