Şubat 28, 2020
google-maps

Google Maps ‘in Evrimi

Google Maps, günümüzde yol tarifiyle eş anlamlıdır: Google haritaları parmaklarımızın ucuna getirmeden daha önceleri, kendi yolumuzu sorarak kendimiz bulmamız veya kağıt haritalar kullanmamız gereken zamanları hepimiz yaşadık. Yine de Google Haritalar’ı düşündüğümüzde – navigasyon, sabitlenmiş hizmetler – genellikle uygulamanın akla gelen eski bir versiyonudur. Artık Google Haritalar çok gelişti ve birçok kullanıcının keşfedemediği bir dizi yeni özellik sunuldu.

Orijinal Google Haritalar

Google Haritalar 2005 yılında piyasaya sürüldü ve aradan geçen yıllarda dijital harita hizmetleri için bir standart haline geldi. Bir yıl sonra, teknoloji devi, belki de en iyi bilinen ve şüphesiz en tartışmalı özelliklerden biri olan Sokak Görünümü ile geldi. Google için yarattığı en büyük etkilerden biri, şirketin artık bilgileri için üçüncü taraflara güvenmek zorunda olmamasıydı ve bu da Google Haritalar’ın öngörülenden daha büyük bir şeye dönüştüğü zamandı.

Yakında restoran derecelendirmeleri ve taşıtların bu kadar güven duyduğu her zaman yararlı olan trafik güncellemeleri de dahil olmak üzere bir dizi başka özellik eklendi. ETA’lar da yeni ortaya çıkan Google Haritalar’ın en önemli özelliklerinden biri haline geldi ve bugüne kadar öyle kaldı.

Apple vs. Google

Google Haritalar’ın Apple’ın 2007’deki ilk iPhone’una gelmesi bir başka önemli dönüm noktasıydı ve Google ve Apple’ın açık bir şekilde işbirliği yaptığı günler uzun zaman önce ortaya çıktı. Bu günler iyi niyetli rakipler ve 2012’de Apple Haritalar’ın gelişimi dijital haritacılık tarihinde önemli bir nokta oldu ve iki teknoloji devi arasındaki işbirliğinin sona erdiğini gördü.

İlk Apple Haritalar başarılı olmaktan çok uzaktı ve ilk sürüm, mevcut Apple CEO’su Tim Cook’un halka açık bir özür yapmak zorunda kaldığı hataları açısından kullanıcı dostu değildi. Bununla birlikte, bu hatalar düzeltildi ve bugün Google Haritalar tarafından çok uzun süre tekelleştirilen alan için gerçek bir rakip ve elbette Google Haritalar’ı Apple Haritalar’ın geliştirilmesinden sonra hızla terk eden tüm Apple ürünlerinde standart haline geldi .

Apple Maps, gerçekte Google tarafından geliştirilen harita verilerini kullanan Citymapper gibi diğer geçerli üçüncü taraf teklifleri gibi, tek akıllı telefon rakibi için yüksek olan dijital harita kitlesi için rekabet ediyor. Bu, çok sayıda potansiyel kullanıcı ve bu kazançlı alanda tanınmak için savaşan çok sayıda geliştiricinin temel nedeni.

Microsoft, şimdi ünlü yukarıdan aşağıya hava atışları gibi fesatürler söz konusu olduğunda barları gerçekten yükselten Bing Maps ile harekete geçti ve örneğin yapıların 45 derecelik bir açıdan görüntülenmesine izin verdi. Nokia, en kaliteli haritaları oluşturmaya devam eden ve ürünleri spor endüstrisinde kullanılan Garmin, BMW gibi otomobil üreticileri ve hatta Amazon gibi bir dizi önemli organizasyona satış yapan başka bir sağlayıcıdır. Bazıları sadece ticari amaçlı sözleşmelerdir.

Hatta pazara, Wikipedia’ya benzeyen bilgileri güncellemek için halka güvenen girişler bile var. Böyle bir uygulama Open Street Map ve popüler bir teklifi kanıtladı. Bu güne kadar Google Haritalar standart olmaya devam ediyor, ancak yeni gelenlerin ve yaşlıların dünya komünasyonu için yarıştığını görmeye devam edecek oldukça rekabetçi bir alan olmaya devam ediyor.

Bugün Google Haritalar

Dünya geliştikçe, dijital haritalama dünyası ve dolayısıyla Google Haritalar da gelişmektedir. Hizmete en son eklenenlerden biri, Google’ın ‘İşletmem’ işlevini kullandıkları sürece Google Haritalar’da yer alan işletmelere mesaj gönderme yeteneğidir. Anlık mesajlaşma yoluyla işletmelerle doğrudan sohbet etme yeteneği birçok kişiye hitap edecek gibi görünüyor – bir başlangıç ​​için, işletmenin web sitesinde bulunmayan veya insanların beklemeden bazı hazır bilgilere ihtiyaç duyma olasılığı sunuyor.

Devamında, iç mekan alanlarını haritalayan ve GPS yardımına olan ihtiyacı hemen ortadan kaldıran sensörleri kullanma alanına doğru görünüyor – haritalama deneyimi çevrimdışı olarak kullanılabilir olacak. Buna ek olarak, kullanıcıların çevrelerindeki yerlerle etkileşime girmesini sağlayacak ve haritaların sağladığı ayrıntılar açısından daha alakalı bir deneyim sağlayacak gelişmeler de yaşanmaktadır.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir