Şubat 28, 2020
solar panel

Güneş Enerjisi Sistemlerini Spatial Analiz ile Nasıl Daha Verimli Hale Getiririz?

Güneş enerjisi gelişimi inanılmaz hızlı büyüyen bir endüstridir. Solar enerji endüstrisi son on yılda % 50 büyüme kaydetti ve her zaman olağanüstü sayıda yeni gelişme meydana geldi. Ama bu alan aynı zamanda hassasiyet ve doğruluğa dayanan bir endüstri. Jeo-uzamsal görüntüleme güneş enerjisi geliştiricilerinin verimliliğini artırmalarına yardımcı olurken aynı zamanda bakım masraflarının da azaltılmasına fayda sağlar.

Jeo-uzamsal görüntülemenin, özellikle İHA’lar gibi yeni, gelişmekte olan teknolojilerle birlikte kullanıldığında güneş enerjisi gelişiminde oynayabileceği role bir göz atalım.

Survey’leri Güvenli ve Hızlı Bir Şekilde Tamamlayın

Herhangi bir büyük ölçekli proje başlamadan önce bir survey işleminin tamamlanması gerekmektedir. Geçmişte, bu surveylerin ya elle ya da uçak ya da helikopterle yapılması gerekiyordu. Bu surveyler sizin için maliyetli olabilir veya uzun zaman alabilir. Bu da, projenin başlangıcında çok fazla kesinti anlamına geliyordu, çünkü ilerlemek için survey işleminin tamamlanması gerekiyordu.

Bugün, dronlar geniş alanları hızlı bir şekilde kapsamak için kullanılabilir – bu da özellikle güneş gelişimi için önemlidir. Jeo-uzamsal bilgiler lazer tarama teknolojisi kullanılarak verimli bir şekilde yakalanabilir ve bu da surveyleri daha doğru, daha hızlı oluşturmak için kullanılır. Artan survey doğruluğu ile yeniden işleme potansiyeli de azalır.

Doğru surveyler daha iyi planlamaya yol açar. Daha iyi planlama, inşaat süreci boyunca maliyetleri düşürür ve bu taramaları, bir insan operatörü potansiyel olarak riske atmadan alabilme kabiliyeti azdır.

Arazi Simülasyonları ile Enerji Üretimini Artırın

Arazinin eksiksiz 3D modellerini oluşturmak, geliştirme sürecinin önemli bir parçası haline geliyor. 3D arazi modelleri ile projeler, yapılması gereken değişikliklere daha iyi yaklaşabilir ve bu da inşaat planlamasını ve maliyetini iyileştirir. Simülasyonlar içinde, güneş panellerinin zaman içindeki konumlarını test etmek mümkündür. Genel olarak en etkili yerleşimi belirlemek için hava durumu ve mevsimler simüle edilebilir.

Güneş panellerinizi daha etkili bir şekilde konumlandırarak, inşaat sitenizi daha iyi kullanabilirsiniz. Güneş panellerinin en fazla enerjiyi üretmek için olabildiğince etkili olması gerekir ve yerleşime ne kadar çok düşünce ve araştırma yapılırsa o kadar iyidir. Güneş enerjisi geliştiricileri, en uygun yapılandırmalar için coğrafi verileri daha iyi incelemek için algoritmalar kullanabilirler.

Zamanla, uygun güneş yerleşimi hakkında daha fazla veri toplanacak ve daha sonra bu veriler daha doğru simülasyonlar için yeni gelişmelere dönüştürülebilir. Bu şekilde, bir bütün olarak güneş enerjisi üretimi endüstrisini ilerletmek için arazi ve jeo-uzamsal görüntülemenin 3D modelleri kullanılabilir.

Solar Panellerin Bakımını Kolaylaştırın ve Geliştirin

Solar panelleri kurulduktan sonra, jeo-uzamsal görüntüleme ile de korunabilirler. Jeo-uzamsal görüntüleme, büyük güneş paneli kurulumlarıyla ilgili sorunları tespit etmek için kullanılabilir. Dronlar görüntülemeyi sensörlerle birleştirdiğinde, insan gözü tarafından algılanamayan şeyleri (örneğin ısı gibi) bile algılayabilirler. Bu, bir güneş panelinin onarılması gerektiğine dair bir uyarı olabilir. Drone daha sonra tam yerini ve arızalı görünen paneli rapor edebilir.

Etkili kalması için güneş panellerinin düzenli olarak bakımı gerekir. Paneller, eşit olmayan ışık dağılımı nedeniyle aşırı ısınabilir ve enkaz birikimi gibi şeylerden etkilenebilir. Fırtınalar ve potansiyel olarak tehlikeli diğer olaylardan sonra, güneş panellerinin incelenmesi gerekebilir. Havadan görüntüleme teknolojisi olmadan, bu panelleri tek tek yürüyerek incelemek gerekir. Güneş görüntüleme ile tüm kurulum daha sık ve daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir