Şubat 28, 2020
otonom-araçlarda-lidar

LiDAR Otonom Araçlar İçin Neden Önemlidir?

LiDAR, 360 derecelik bir görüş sağlaması ile sistem üzerine takılı araçların bir nevi gözü gibi davranır. Gelin otonom araçlarda LiDAR’ın ne kadar mühim olduğuna bir bakalım.

Kendi kendini süren arabalar belirsiz bir geleceğin belirsiz taşıyıcılarıdır, yakında bu gelecek geçmiş günler haline gelecek. Kendi kendini süren otomobillerin hepsi otomobil endüstrisini köklü bir şekilde değiştirecek ve muazzam bir yeniden yapılanma sürecini başlatacak. Önümüzdeki yıllarda, caddelerde hareket ettiklerini gördükçe tekrar dönüp bakmanız kaçınılmaz olacak.

Kendi kendine giden arabalar zaten California, Texas, Arizona, Washington, Pennsylvania, Michigan ve diğer ABD eyaletlerinin yollarına çıktı. Ancak, şimdilik hareketleri, belirli test alanları ve sürüş koşulları ile sınırlı.

Fakat aklımızda kaçınılmaz bir soru ortaya çıkıyor – otonom arabalar nasıl çalışıyor?

Tabii ki, aracın otonom olarak sürmesini sağlayan bir dizi teknoloji var, ancak arabalar şeridi nasıl değiştiriyor ve onları geçen diğer araçlardan nasıl güvenli bir mesafede duruyorlar veya önündeki engelleri ve diğer engelleri nasıl tespit ediyorlar?

Tıpkı insan güdümlü arabalar gibi, otonom araçların da trafik sıkışıklığı, çukurlar, ağaçlar ve yollardaki diğer engellerle karşılaşması kaçınılmaz. Bu arabaların gözü olarak çalışan teknoloji nedir?

Otonom araçların bu gibi durumları nasıl sorunsuz bir şekilde ele aldığına bakalım.

LiDAR – Otonom Araçların Gözleri

Otonom bir araca monte edilmiş dönen bir cihaz fark etmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazılarında, kaputun üzerine monte edilmiştir. Bu cihaz, kendi kendini süren araçların gözü olarak hareket eden LiDAR’dır. Kendilerini güvenli bir şekilde sürmelerine yardımcı olan 360 derecelik bir çevre görünümü sağlar.

Sürekli dönen LiDAR sistemi her saniye binlerce lazer atımı gönderir. Bu darbeler çevredeki nesnelerle çarpışır ve geri yansıtır. Sonuçta ortaya çıkan ışık yansımaları daha sonra bir 3B nokta bulutu oluşturmak için kullanılır. Yerleşik bir bilgisayar her bir lazerin yansıma noktasını kaydeder ve hızla güncellenen bu nokta bulutunu animasyonlu bir 3D gösterimine dönüştürülür.

3D gösterimi, ışığın hızını ve aracın kapsadığı mesafeyi ölçerek yaratılır ve bu da aracın çevresindeki diğer nesnelerle konumunun belirlenmesine yardımcı olur.

3D gösterim, araçla geçen diğer araç ile önündeki herhangi bir araç arasındaki mesafeyi izler. Aracı yavaşlatmak veya durdurmak için frenlerin kumanda edilmesine yardımcı olur. İlerideki yol açık olduğunda, aracın hızlanmasını da sağlar.

LiDAR ayrıca Ön Tarama adı verilen yeni bir geliştirmeye dahil edilmektedir. Tarama Öncesi’nde, lazer yol yüzeyini saniyede birkaç yüz kez tarar. Bu bilgi daha sonra araçtaki bilgisayara aktarılır ve her bir tekerlekteki bağımsız süspansiyonu ayarlayarak saniyenin bir kısmında işlenir.

LiDAR’ın yardımıyla, otonom araçlar sorunsuz bir şekilde seyahat eder ve önündeki engelleri tespit ederek çarpışmalardan kaçınır. Bu, taşıtların güvenliğini artırır ve otonom araçlar, kazalara daha az eğilimli hale getirir, çünkü insan ihmali konusunda risk alma şansları yoktur.

Günümüzde en çok bilinen otonom araç üreten markalardan Tesla, tüm modellerinde kullanıma sunduğu otonom araç özelliğini LiDAR teknolojisi ile sağlamaktadır.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir