Şubat 28, 2020
mapserver-logo

MapServer – Kurulum ve Temel Ayarlar

Spatial verilerinizi internet üzerinden yayınlayıp, Openlayers, Leaflet gibi uygulama geliştirme kütüphaneleri veya GIS uygulamaları ile erişmek istiyorsanız, GeoServer‘a iyi bir alternatif olan MapServer’ı denemelisiniz. C dili ile yazılmış Açık Kaynak kodlu bir nevi coğrafi veri işleme motoru diyebileceğimiz MapServer, NASA ve Minesota Doğal Kaynaklar Bölümü işbirliği ile ForNet projesi tarafından geliştirilmiştir. OGC, GDAL, Harita Projeksiyonu destekleri ve PHP, Perl, Ruby, Java ve .NET desteği ile de geliştiricilere göz kırpıyor.

Github üzerinden kaynak kodlarına ulaşabiliyorsunuz, ayrıca yine Github üzerinde ingilizce Wiki sayfası da mevcut.

Gelin bu yetenekli harita sunucusunun kurulum işlemlerine beraber bakalım:

Öncelikle buradan ilgili kurulum dosyalarını indirmemiz gerekiyor. Sonra gelen kurulum sihirbazını çalıştırarak aşağıdaki adımları uygulayıp kurulumu tamamlayalım.

Lisans anlaşmasını kabul ederek başlıyoruz.
Ek olarak herhangi bir seçim yapmanıza gerek yok, varsayılan olan şekilde yeterli
Yükleyeceğimiz dizini seçiyoruz.
MapServer’ın yayın yapacağı port, ben IIS ile çakışmaması için 8080 verdim.
Dosyalar indiriliyor.
Bu aşamadan sonra kurulum tamamlanıyor, Close butonu aktif alınca tıklayıp bitirelim.

Kurulum işleminden sonra masaüstünüzde otomatik oluşan MS4W-Localhost adlı ikona tıklayarak, tarayıcınızda MapServer yönetim panelini açabilirsiniz. Buradan Openlayers 2 ile hazırlanmış demo uygulamaların kaynak kodlarına bakarak kullanım şeklini öğrenebilirsiniz. Aslında OGC tabanlı olduğu için GeoServer ya da MapServer arasında kullanım olarak pek fark bulunmuyor. Buradaki örneği MapServer için de kullanabilirsiniz.

Sonraki makalede GeoServer ile MapServer kıyaslaması yapacağım. Yıllarca GeoServer kullanmış biri olarak artı ve eksileriyle iki sunucu platformunu da test edeceğim. İlk izlenim olarak MapServer tarafında GeoServer’a kıyasla biraz yavaşlık hissettim ama bunu demo uygulamalar üzerinden söylüyorum. Openlayers 2 olmasının da bir etkisi olabilir tabi. Aynı koşullarda iki platformu da test ettikten sonra objektif bir karara varabiliriz.

Takipte kalın!

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir