Şubat 28, 2020
postgis

PostGIS – Kurulum ve Temel Ayarlar

Coğrafi verilerinizi veritabanında tutmayı planlıyorsanız sizin için en ekonomik hatta sıfır maliyetli çözüm PostgreSQL kullanmaktır. Ücretsiz olmasının yanında pahallı veritabanları kadar performans alabileceğiniz bu veritabanı ile coğrafi veri depolama, sorgulama ve analiz işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir eklentiye de sahip olursunuz.

PostgreSQL üzerine kurulan bu eklenti, spatial veritabanı oluşturup, içinde coğrafi verileri depolayabilirsiniz. PostGIS kullanımı ile ilgili geniş eğitim içeriklerine devam edeceğiz ama öncelikle gelin nasıl kurulum yapıldığı hakkında biraz konuşalım.

  1. Kurulum dosyalarını şu adresteki indirerek başlayalım. Ben Windows platformunda kullandığım için Windows yükleme dosyasını indiriyorum. Açılan sayfada an itibari ile 12.1 nolu versiyon, son versiyon olarak yayınlanmış, tabloda Windows x86-64 e denk gelen Download yazısına tıklayarak indiiyoruz.
  2. İndirme işlemi bittikten sonra gelen Installer exe dosyasını çalıştıralım ve standart (next next finish) kurulum işlemini tamamlayalım. Ama buradaki püf nokta kurulum seçeneklerinden PostgreSQL Server ile birlikte pgAdmin seçeneğini de seçili hale getirirsek, veritabanı yönetimini aracı da bilgisayarımıza yüklenmiş olacak.
  3. Son aşamada şifremizi de belirledikten sonra kurulum işlemi tamamlanmış olacaktır, bu şifreyi sonrasında veritabanına bağlanmak için kullanacağız.

PostgreSQL kurulumu bu kadar (çok kolay değil mi), şimdi PostGIS kurulumuna bakalım.

  1. Buradan PostGIS Installer dosyasını indirelim.
  2. İndirme işlemi bittikten sonra gelen exe dosyasını çalıştıralım ve standart kurulum işlemi yaparak kurulumu tamamlayalım
  3. Kurulum tamamlandıktan sonra yukarıda bahsettiğim pgAdmin programını açarak, PostGIS eklentisini aktif etmemiz gerekli. Bunun için pgAdmin programını açalım ve veritabanı kullanıcı adı ve şifre bilgilerimizi girerek veritabanına bağlanalım.
  4. Bağlantı işlemi gerçekleştikten sonra geometrik verileri depolayacağımız veritabanı üstüne sağ tıklanarak Query Tool u açıp CREATE EXTENSION postgis; komutu çalıştırılmalıdır. Böylece spatial özellikler aktif edilmiş olacaktır.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir