Ocak 27, 2020
spacex-starlink

SpaceX, Uzaya 60 Adet Starlink Uydusu Daha Gönderdi

SpaceX, teknolojiyi test etmek için 2019’un başlarında 60’lık bir başlangıç ​​grubunu başlattıktan sonra üçüncü 60’lık Starlink uydusu olan ikinci seri ‘üretim’ donanımı başarıyla başlattı. Bu grup, bir tanesi Mayıs 2019’daki ilk toplu Starlink görevi olan 2019’da ikisi de dahil olmak üzere önceki üç görevde daha önce hizmet görmüş olan bir ilk aşama güçlendiriciye sahip bir Falcon 9’da başlattı.

Bu geceki lansman Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda gerçekleştri ve Starlink uyduları Dünya’nın 290 km (yaklaşık 180 mil) üzerindeki yörüngeye başarıyla oturtulmuş oldu, Daha sonra uydular, görev yerlerine geçmeden önce düzgün çalışma ve hedef iticilerinin stabil düzeninde olduklarından emin olmak için kendi bir takım testler gerçekleştirilecek.

SpaceX ayrıca, “Of Course I Still Love You” iniş gemisinde kontrollü bir iniş için bu görevde kullanılan Falcon 9 güçlendiriciyi geri getirdi. Şirket ayrıca, “Ms. Tree” kullanarak koruyucu kargo kapağı cinini yakalama girişimi ile SpaceX’in uzay gemisi bileşenini büyük bir ağda yakalamak için özel olarak yapılandırılmış olan bu lansmandaki yük taşıma kaplamanın yarısını kurtarmaya çalışmayı planladılar.

Starlink takımyıldızının Dünya’dan alanın görünürlüğünü etkileme potansiyeli ile ilgili bilimsel topluluğun eleştirilerini azaltmaya yardımcı olması gibi, SpaceX de bunu ele almak için attığı adımları detaylandırdı. Yayınladığı uydular lansmandan hemen sonra çok görünür olacak olsa da, bir ila dört ay sonra nihai hedef yörüngesine tırmanacaklarını ve kendilerini “yerden daha az görünür” olacak şekilde yeniden yönlendireceklerini belirtiyor. Ayrıca, bunun yüksek hassasiyetli araştırma araçları için gece gökyüzü görünürlüğü üzerindeki etkilerini daha da azaltıp azaltmadığını görmek için “bir uydu üzerinde deneysel pazarlama tedavisinin test edilmesi” üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar.

Starlink, ABD’deki ve Kanada’daki müşterilerle başlayarak yerdeki müşterilere yüksek hızlı, nispeten düşük gecikmeli geniş bant internet bağlantısı sağlayacak ve hizmetin potansiyel olarak bu yılın başlarında kullanıma sunulması planlanıyor.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir