Ocak 25, 2020
tarimda-cbs

Tarım Sektöründe CBS Kullanımı

Dünyada bir çok alanda kullanıldığı gibi tarım sektöründe de sıklıkla kullanılan coğrafi teknolojiler, belli başlı ticari girişimler ile daha çok verimliliği arttırmaya yönelik çözümler ile de karşımıza çıkmaktadır. Tarım sektöründe CBS kullanımı ülkemizde de giderek yükselen bir ivme ile artıyor, şöyle ki Tarla, Agrovisio gibi girişimler ülkemizden tüm dünyaya CBS bakış açısıyla nasıl verimli tarım yapılacağı hakkında fikirler veriyor.

Coğrafi tabanlı teknolojiler, çevreyi koruyan ve insanlara kaliteli bir beslenme imkanı sağlayabilen dinamik ve rekabetçi bir tarım yaratmaya yardımcı olmaktadır. Tarımdaki doğal girdiler kontrol edilemese bile, CBS uygulamaları ile bu alanlar daha iyi anlaşılabilir ve yönetilebilir hale gelmektedir. CBS, etkin mahsul verimi tahminlerine, toprak düzeltme analizlerine, erozyon tanımlama ve iyileştirmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir. Güvenilir bir şekilde mahsul tahminleri belirsizliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

CBS araçları çiftçilerin, uydular tarafından toplanan görüntüleri kullanarak mahsul öngörüsü yapmalarına ve tarımsal üretimlerini yönetmelerine yardımcı olabilirler. Tarım sektöründe CBS uygulamaları, toprak verilerini analiz etme ve bitkilerin en iyi şekilde faydalanabilmesi için toprak beslenmesinin nereye ve nasıl sağlanacağı, hangi ekinlerin ekilmesi gerektiğini gibi fonksiyonları belirleme yeteneğine sahiptir.

Tarımda CBS, çiftçilerin arazi kaynaklarını daha iyi yönetilmesini sağlayarak artan üretimle birlikte düşük maliyet elde etmelerine yardımcı olur. Küresel olarak çiftçilerin yaklaşık % 85’ini oluşturan küçük ve daha eşsiz ürünler yetiştiren çiftçilerin kırılganlık riski de azalmaktadır.

Hızlı bir şekilde gelişen bu alan bakalım ilerleyen zamanla çiftçilere nasıl daha farklı çözümler sunmaya başlayacaklar, merakla bekliyoruz. Son olarak çok yakında yerli bir girişim olan Agrovisio hakkında da detaylı bir inceleme makalesi yazacağım. Takipte kalın!

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir