Şubat 28, 2020
buffer_dissolve

Temel Kavramlar – Buffer (Tampon)

Bu yazımızda CBS uygulamaları için olmazsa olmaz bir kavramdan bahsedeceğiz. Buffer, daha doğrusu buffer atmak kavramı, çeşitli ihtiyaçlara göre geometrik nesnelerin konumları üzerinden mesafeye dayalı olarak yeniden bir sınıflandırma yapılmasıdır. Bu ne demek; Buffer atarak örneğin belirlediğiniz bir noktanın etrafında, yine belirlediğiniz uzunluk kadar bir alan oluşturarak buffer alanı içerisinde, o noktaya en yakın diğer noktaları elde etmeniz mümkün.

Buffer atma işlemi, bir nesneden tüm yönlere dışa doğru mesafeyi ölçmeyi içerir. Buffer her üç vektör verisi tipinde de yapılabilir: nokta, çizgi ve poligon. Ortaya çıkan buffer nesnesi bir çokgen dosyasıdır.

Çoğu zaman bufferlar eşit mesafede ölçülür. Örneğin, tüm nehirlerin etrafında 50 metre tampon yani buffer oluşturmak. Farklı mesafelere dayanan bir tampona değişken tampon denir. Örneğin, bir sokak ağını çevreleyen gürültü seviyesi trafik yüküne bağlı olabilir. Bu nedenle, yüksek trafikli yollar için daha büyük bir mesafe ve daha sessiz yollar için daha kısa bir mesafe kullanarak gürültü seviyesini göstermek için değişken bir tampon kullanılabilir.

Poligonlar için iki ek tip buffer (tampon) vardır. Çift yönlü tamponlar; sınırdan dışarıya ve içeriye tamponlanmış çokgenlerdir. Gerileme tamponları ise yalnızca sınırdan içeriye tamponlanmış çokgenler şeklinde tanımlanabilir.

Buffer, aslında yakınlık analizi için kullanışlıdır. Bir buffer, bir nesnenin segmentleri boyunca tüm düğümlerden belirli bir maksimum mesafede, belirli bir nokta kümesi tarafından belirlenen sınırlayıcı bölge tarafından tanımlanan bir alandır. Bu alan içinde gerekli sorgulamalar yapılarak yakınlarda hangi geometrik nesneler olduğu bulunabilir.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir