Şubat 28, 2020
harita-projeksiyonu

Temel Kavramlar – Harita Projeksiyonu

Harita projeksiyonu, yeryüzünün kavisli yapısı üzerindeki konumların, belirli matematiksel kurallara göre hesaplama yapılarak düz bir yüzey üzerinde görüntüleme tekniklerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Projeksiyonun matematikteki karşılığı ise; küresel konumun düzlemsel bir konuma dönüştürülmesi işlemidir.

Monitör ekranları düz olduğu için, verileri görüntülemek için eğri yüzeyden düz yüzey düzlemine dönüşüm yapılması zorunludur.

Dünya yüzeyi dairesel bir yüzeyden bir düzleme dönüştürüldüğünde doğal olarak açılar, alanlar, yönler, şekiller ve mesafeler bozulmaktadır. Tüm bu özellikler tek bir projeksiyonda bozulmadan muhafaza edilemezler. Genellikle ülkeler kendi toprakları üzerindeki bozulmaları minimuma çekecek şekilde projeksiyon dönüşüm metodlarını kullanırlar.

Bu projeksiyonlardan en çok kullanılan birkaç tanesinden bahsedelim.

Merkatör Projeksiyon:1569 yılında Gerardus Mercator tarafından bulunan bu projeksiyon türü, silindirik izdüşüm metodunu kullanır. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe yeryüzü nesnelerinin boyutları bozulur hatta Merkatör projeksiyonlu haritalarda Grönland toprakları Güney Amerika kıtasından daha büyük görünmektedir, fakat asıl ölçülere bakıldığında Grönland Arap Yarımadası’ndan daha küçüktür.

Merkatör Projeksiyonu Uygulanmış Dünya Haritası

Gall-Peters Projeksiyonu: Merkatör projeksiyonu 1973 yılında alman gazeteci Arno Peters tarafından yapılan büyük bir eleştiri kampanyasına maruz kaldı. Peters merkatör projeksiyonunun Avrupa ve Kuzey Amerika’yı daha geniş gösterek Afrika kıtasındaki ülkeler gibi orta kısımda kalan ülkere göre üstünlük hissi verdiğini savunmuştu.

Bunun üzerine Gall-Peters projeksiyonu geliştirildi ve böylece ülkeleri gerçek boyutlarında gösterebilecek eşit alanlı bir projeksiyon oluşturulmuş oldu.

Gall-Peters Projeksiyonlu Dünya Haritası

Bu ve bunlar gibi birçok harita projeksiyon mevcut, tüm projeksiyonlar hakkında daha detaylı bir makale üzerinde çalışıyorum, takipte kalın.

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir