Şubat 28, 2020
koronavirus

Wuhan Koronavirüs Salgınını Online Takip Edin

İnsanlığı tehdit eden Wuhan Koronavirüs vakalarını (kısaca 2019 Novel Coronavirus veya 2019-nCoV olarak bilinir), John Hopkins Üniversitesi (JHU) tarafından geliştirilen interaktif bir harita üzerinden neredeyse gerçek zamanlı bir şekilde izleme imkanı bulabilirsiniz. Bir ArcGIS panosu olarak oluşturulan harita, sık sık günlük güncellemeler sağlayabilmek için çok çeşitli kaynaklardan bilgi alır.

Veri Kaynakları

Yeni vakaların raporları WHO, ABD CDC, ECDC Çin CDC (CCDC), NHC ve Dingxiangyuan gibi kaynaklardan gelerek bir araya getirilip anlık olarak güncellenir. Yeni Wuhan Koronavirüs vakalarının raporları şehir veya yere göre coğrafi olarak kodlanmıştır, böylece haritada görüntülenebilirler. Toplanan veriler, Wuhan Koronavirüs verilerine doğrudan erişmek isteyenler için bir Google sayfaları e-tablosu olarak da indirilebilir haldedir.

İstatistikler

CBS gösterge paneli, Wuhan Koronavirüs’ün gün geçtikçe nasıl yayıldığına dair kapsamlı bir genel bakış içermektedir. Sol üstte, son güncelleme itibariyle onaylanan toplam vaka sayısı (Wuhan Koronavirüs haritası günde iki kez güncellenmektedir) ve hemen altında ülkelere ve idari birimlere göre vakaların listesini gösteren liste bulunur. Haritanın o bölgeye kaydırılması için o listedeki konumlardan herhangi birini tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki grafik, virüsün yayılmasının Çin’deki toplam vakalarla nasıl hızla yükseldiğini göstermektedir. Hem Çin hem de diğer konumlar için rapor edilen teyit edilmiş vaka sayısını görmek için grafikteki noktaların üzerine gelin.

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Ömür Bilgili

Kıdemli Bilgisayar Mühendisi - GIS Geliştirici

View all posts by Ömür Bilgili →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir